poniedziałek, 25 maja 2015

Żabie oczka

Zacznę od tego, że nie będzie to tradycyjny zielnik... Bardziej chwastnik, katalog, spis... zielska i roślin które występują u Nas za zielonym płotem i okolicy :) Takie portrety roślin ;)

Na pierwszy rzut jeden z moich ukochanych chwaściorów ;) Uwielbiam go za jego wyjątkową niebieską barwę i kosmiczny kształt kwiatów; jest chwastem iście królewskim !
Mowa o żabich oczkach, ożaneczce, czy jak kto woli przetaczniku ożankowym                   ( Veronica Chamaedrys ). Należał ( w systemach XX wiecznych ) do rodziny trędownikowatych, obecnie zmienił familię na babkowate. Za zielonym płotem jest go całkiem sporo, rozchwaszcza się też; jak to ma w zwyczaju - w sadzie. Niedaleko jabłoni, koło aronii i krzaków porzeczek; nierzadko w towarzystwie jaskrów rozłogowych.


 z jaskrami

Lubi gleby lekkie i bogate w azot; aczkolwiek u nas na gliniastych także sobie radzi. W medycynie ludowej był stosowany przeciwkaszlowo, chociaż jest trujący. Może właśnie chodzi o to, że po zażyciu delikwent faktycznie JUŻ nie kaszlał.....?
W Polsce roślina pospolita, u nas podczas koszenia specjalnie zostawiana. Dla zapylaczy, dla piękna i magii koloru ;)
Jest to zachwycający, delikatny kwiatek ! Wikipedia twierdzi, że bywa uprawiany jako roślina ozdobna na rabatach; ja jeszcze się z tym nie spotkałam...
Jeśli macie własne żabie oczka; zachęcam Was do ich pozostawiania !
Na koniec, dodam, że naprawdę warto zapoznać się z własnymi chwastami :) Rośliny te pełnią funkcje wskaźnikowe i dzięki niektórym ( bo część jest kosmopolityczna ) można określić właściwości naszej  gleby. Wiele rośnie tylko na określonych jej typach.
Poznawajcie swoje chwasty zatem !!!  :)

5 komentarzy :

  1. Śliczna ta roślinka, nie dziwię się, że ją lubisz. U mnie, niestety, się nie pojawiła.
    Za to mam dziką marchew (białe baldachy) i przymiotno (erigeron annuus) - też są śliczne! Pozwalam im się rozsiewać w ogrodzie i wspaniale się wtapiają w rabaty, dodając im wdzięku. I naturalności.
    Więc jeśli jakiś chwast pasuje do ogrodu, nie usuwajmy go!

    OdpowiedzUsuń
  2. O! :) marchew dzika boska jest ! taka elfowa bym rzekła :) Cieszę się,że też ktoś lubi chwaściska :)

    OdpowiedzUsuń
  3. U mnie rośnie tylko na jednym malutki skrawku - chyba niezbyt jej odpowiadają moje warunki.

    OdpowiedzUsuń
  4. Wg angielskich zielników jest nadal stosowana na kaszel w postaci herbaty z zaparzonych liści, lub syropu robionego z całej rośliny i miodu (to już bardziej na astmę). Od dzieciństwa kocham ich wygląd ❤️

    OdpowiedzUsuń